See kelluke on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "kellua",
"3": "ke"
},
"expansion": "kellua + -ke",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "kellua + -ke",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*A/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "kelluke",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kelluke",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kelluketta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*A/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kellukkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kellukkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kellukkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kellukkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kellukkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "kelluke",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "kelluke",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "kellu",
"2": "k",
"3": "kk",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish hame-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -ke",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "käsivarsikelluke"
}
],
"glosses": [
"A floating device."
],
"id": "en-kelluke-fi-noun-jJVh-0fQ",
"links": [
[
"floating",
"floating"
],
[
"device",
"device"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈkelːukeˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈk̟e̞lːuk̟e̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-elːuke"
}
],
"word": "kelluke"
}
{
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "käsivarsikelluke"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "kellua",
"3": "ke"
},
"expansion": "kellua + -ke",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "kellua + -ke",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*A/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "kelluke",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kelluke",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kelluketta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*A/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kellukkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kellukkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kellukkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kellukkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kellukkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "kellukkeettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "kellukkeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "kellukkeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "kelluke",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "kelluke",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "kellu",
"2": "k",
"3": "kk",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish hame-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -ke",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/elːuke",
"Rhymes:Finnish/elːuke/3 syllables"
],
"glosses": [
"A floating device."
],
"links": [
[
"floating",
"floating"
],
[
"device",
"device"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈkelːukeˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈk̟e̞lːuk̟e̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-elːuke"
}
],
"word": "kelluke"
}
Download raw JSONL data for kelluke meaning in All languages combined (21.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-09 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.